10 - دیجیتالی کردن زندگی ؛ راهی برای فرار از مرگ ؟

10 - دیجیتالی کردن زندگی ؛ راهی برای فرار از مرگ ؟

فروشگاه اینترنتی ، دانلود نمونه سوال ، فیلم ، جزوه ی آموزشی ، عکس آموزشی اختصاصی زمین شناخت 2017

10 - دیجیتالی کردن زندگی ؛ راهی برای فرار از مرگ ؟

زمانی طولانی است که متخصصان دره ی سیلیکون آمریکا در جست و جوی راه حلی برای یکی از اجتناب‌ نا پذیر‌ ترین رویداد های زندگی هر انسانی هستند : مرگ .

به تازگی شماری از دانش مندان علوم رایانه‌ و متخصصان هوش مصنوعی خبر از طراحی و توسعه ی برنامه‌ ها یی دادند که به فرد اجازه می‌ دهد تا به شکل تئوریک و مجازی از مرگ بگریزد .

آن ها راهی پیدا کرده‌اند تا حتی پس از نابودی جسم ، ذهن به فعالیت خود ادامه دهد .

در این زمینه می‎توان به فعالیت های شرکت فناوری نکتوم ( Nectome ) اشاره کرد که کار شنا سان آن بر این باورند که می‌ توان تا قرن آینده آگاهی‌ های انسان را دیجیتالی کرد .

رابرت مک‌ اینتایر و مایکل مک‌ کانا ، بنیان‌ گذاران این شرکت ادعا کرده‌اند که توانسته‌ اند کانکتوم‌ های مغز یک حیوان را به همین شیوه ذخیره کنند و هم اکنون در حال تحقیق درباره ی امکان گسترش این تکنیک به مغز انسان هستند .

10 - دیجیتالی کردن زندگی ؛ راهی برای فرار از مرگ ؟


کانکتوم‌ ها یا اتصالات نورون‌ ها در مغز ، نقشه ی عصبی مغز هر موجود زنده را تشکیل می‌ دهند و نقش بسیار مهمی در ذخیره سازی حافظه ایفا می‌ کنند .

هم زمان ، دانش مندان در حال توسعه ی فناوری اسکن مغز انسان هستند تا به این ترتیب دیجیتالیزه کردن ذهن امکان‌ پذیر شود .

در این راه باید به موضوع های بسیاری توجه کرد از جمله این که چگونه می‌ توان با این شیوه ، اطلاعات مربوط به عاطفه و احساس یک انسان را نیز دیجیتالی کرد .

متخصصان هوش مصنوعی همچنین در حال توسعه ی آواتار های دیجیتالی هستند که منعکس کننده ی ویژگی‌ های شخصیتی کار بر است و می‌ تواند امکان ادامه ی ارتباط او با خویشا وندان و دوستان را حتی پس از مرگ کاربر فراهم کند .

این تلاش‌ ها با انتقاداتی نیز مواجه است .

از جمله جان هریس ، فیلسوف و زیست شناس اخلاقی این موضوع را مطرح می‌کند که آیا صرفاً با حفظ مغز به این شیوه ، انسان می‌تواند در یک شکل مجازی زندگی کند ؟

او می گوید: «انسان از گوشت و خون تشکیل شده ، بسیار سخت است تصور کرد زندگی را در حالی ادامه دهیم که دیگر این بدن وجود نداشته باشد . »

رابرت مک‌اینتایر و مایکل مک‌ کانا ، مدیران نکتوم تنها کسانی نیستند که باور دارند مغز انسان را می‌ توان به کامپیوتر منتقل کرد .

ری کرزویل ، دانش مند علوم رایانه و مدیر مهندسی گوگل نیز پیش‌ بینی کرده است که تا سال ۲۰۳۰ میلادی ما این توانایی را خواهیم داشت که مغزمان را آپلود کنیم .

ایده ی « آپلود کردن مغز روی رایانه » مخالفان بسیاری نیز دارد ؛ بسیاری از دانش مندان علوم اعصاب و هم چنین دانش مندان رایانه مخالف این کار هستند .

این مخالفت‌ها به ویژه پس از آن افزایش یافت که مدیران نکتوم اعلام کردند فرآیند ذخیره سازی اطلاعات مغز انسان روی رایانه ، فرایندی « صد در صد کشنده » است .

مخالفان ، اخلاقیات را در این شرکت را زیر سوال برده‌اند زیرا نکتوم اعلام کرده است برای آنکه بتوان مغز را برای فرآیند انتقال و ذخیره سازی اطلاعات آماده کرد ، مشتری باید موافقت کند که بمیرد .

منبع : یورو نیوز فارسی .

ویرایش محدود : زمین شناخت 2017 .
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.